Miesięczne Archiwa: czerwiec 2015

Transport powietrzny

Premier_Executive_Transport_Services_Boeing_737-700_KvWTowary transportowane są w różny sposób. Przede wszystkim są to takie sposoby jak transport powietrzny, lądowy przy użyciu samochodów lub pociągów, a także transport wodny. Do kierowania każdego z tego pojazdu potrzebne są specjalne uprawnienia. Najtrudniej otrzymać uprawnienia pilota. Wszystko jest także zależne od tego, jakim samolotem chcielibyśmy latać. Jednak każdy z cykli nauczania trwa po kilka lat, aby zdobyć licencje pilota. Transport powietrzny nie jest najczęściej wykorzystywany, ponieważ jest to bardzo drogie rozwiązanie. Firmy transportowe nie decydują się na takie rozwiązanie, bowiem samoloty mają bardzo ograniczone możliwości ładunkowe. Jedynie bardzo bogaci przedsiębiorcy pozwalają sobie na takie coś, bowiem jest to najdroższy ale zarazem najszybszy sposób przetransportowania ludzi czy towaru.

Najczęściej takim sposobem transportuje się np. bardzo ważne materiały jak organy do przeszczepu czy bardzo drogie rzeczy osobiste. Zwykli przedsiębiorcy raczej nie decydują się na taki wydatek, i korzystają z wodnego sposobu transportu. Jedynie do przetransportowania ludzi przez ocean, wykorzystuje się prawie wyłącznie samoloty, bowiem jest to najszybszy sposób na przetransportowanie ludzi na takie odległości.

Przewóz substancji płynnych

krajowy-transport-transport-krajowy-lidzbark-warminskiKierowcy firm transportowych przewożą różne rzeczy. Są to towary przemysłowe, materiały budowlane czy towary spożywcze. Wszystko zależne jest od tego, czym zajmuje się dana firma, jakie ma aktualne zlecenie oraz preferencji kierowcy. Niektóre ładunki trzeba przewieźć kilkaset kilometrów dalej, na co niektórzy kierowcy się nie decydują. Wolą pracować od rana do wieczora, i spokojnie wrócić do domu. Inni kierowcy decydują się na tygodniowe lub dwu tygodniowe wyjazdy, dzięki czemu mogą zarobić więcej pieniędzy. O tym co może przewozić dany kierowca, decydują także jego osobiste uprawnienia. Aby przewozić np. różne niebezpieczne substancje płynne jak paliwo, potrzebne są specjalne uprawnienia. Są to substancje niebezpieczne, zatem osoby powinny być odpowiednio przeszkolone, i powinny posiadać odpowiednie uprawnienia.

Oczywiście substancje przewożone w cysternach nie muszą być substancjami niebezpiecznym. W takich specjalnych cysternach przewozi się np. także mleko. Wtedy nie potrzeba specjalnych uprawnień. Każdy z kierowców może kierować ciągnikiem z takim rodzajem naczepy. Kierowcy decydują się na kursy różnymi transportami, ponieważ przede wszystkim zależy im na zarobkach, które nie należą do najniższych.

Przewóz różnych materiałów

2Do firm przewozowych zatrudnia się mnóstwo kierowców, którzy posiadają różne uprawnienia. Jedni mają uprawnienia do przewozów ludzi, inni do przewozów różnego rodzaju towarów czy materiałów. Przewożenie materiałów nie jest pracą trudną, ponieważ w porównaniu z przewozem ludzi nie mamy żadnej odpowiedzialności. Trzeba jedynie uważać, kiedy przewozi się materiały niebezpieczne. Wtedy jakikolwiek błąd kierowcy i wypadek, może kosztować zdrowie lub życie wielu osób. Firmy przewozowe zatrudniają przede wszystkim odpowiedzialnych kierowców, którzy mają doświadczenie w takiej pracy. Wszystko jest także zależne od tego, na jakich trasach jeździ dany kierowca. Jeśli mają to być trasy międzynarodowe, czasem potrzebne są pewne uprawnienia do przewożenia różnych materiałów. Kierowcy wolą raczej zajmować się przewozem materiałów czy towarów różnego typu, ponieważ jest to mniej wymagająca praca niż przewóz ludzi, czy materiałów bardzo niebezpiecznych.

Materiały przewozi się także wszystkimi innymi środkami transportu, jak samolotem, pociągiem czy statkiem. Wszystko uzależnione jest od materiałów a także od odległości, na jaką trzeba przetransportować daną przesyłkę, oraz od kosztów jakie chce się ponieść za transport.

Przewóz osób

przewoz-osobFirmy transportowe zajmują się nie tylko transportowaniem materiałów czy różnych towarów. Są także firmy, które zajmują się transportem ludzi. Firmy wycieczkowe zajmują się przede wszystkim przewożeniem ludzi autokarami na wycieczki. Coraz częściej przedsiębiorczy właściciele firm transportowych, tworzą także stałe linie między różnymi miastami. Muszą oni zarabiać na czymś pieniądze, muszą zatem rozszerzać swoje usługi. Na dalekie trasy zazwyczaj przewożą oni ludzi autokarami, a na mniejszych trasach korzystają raczej z małych busów. Wszystko uzależnione jest oczywiście od tego, jak dużo ludzi jeździ daną linią o danej godzinie. Jeśli z obserwacji wynika, że dana linia jest rzadko uczęszczana, wtedy np. likwiduje się kurs o danej godzinie.

Bardzo często firmy takie dają pracę wielu kierowcom, ponieważ kierowcy jeżdżący w dalekie trasy, muszą mieć kilkanaście godzin przerwy dziennie. Wtedy najczęściej jest dwóch kierowców, i w razie czego po prostu się zmieniają. Kierowcy zajmujący się przewożeniem ludzi, muszą posiadać odpowiednie uprawnienia do podejmowania takich działań. Nie wystarczy jedynie prawo jazdy na odpowiedni pojazd, ale także uprawnienie na przewożenie większej ilości ludzi na raz.

Praca kuriera

kurier-1050x700Poczta Polska ma coraz mniej pracy. Dlaczego? Nie tylko dlatego, że rozhulała się komunikacja internetowa. Chodzi tutaj przede wszystkim o rozwój firm kurierskich. To one teraz zajmują się transportowaniem przesyłek na terenie całego kraju. Pomimo tego, że ludzie coraz częściej właśnie potrzebują usług pocztowych czy kurierskich, poczta państwowa jest po prostu za wolna. Prywatne firmy kurierskie dostarczają towary w przeciągu dobry pod każdy podany adres. Nieważne czy jest to kilka czy kilkaset kilometrów. Świetna organizacja pozwala na dostarczanie wszelkich przesyłek w tak krótkim czasie. Dzięki takim usługom, zdobywają oni uznanie wszystkich klientów. Dzięki Internetowi coraz bardziej rozwijają się wszelkie portale aukcyjne, na których możemy kupić naprawdę wszystko. Wszystkie te rzeczy należy jednak jakoś wysłać do odbiorcy.

Wtedy właśnie korzysta się z usług firmy kurierskiej, która za kilka złotych jest w stanie przetransportować to w wybrane miejsce. Aby taka firma mogła swobodnie działać, musi zatrudniać setki kierowców oraz posiadać dziesiątki a nawet setki samochodów. Kurierzy nie zarabiają zbyt dużo, jednak sama praca też nie jest zbyt męcząca ani też wymagająca od pracownika.

Transport kolejowy

bedzie_praca_dla_inzyniera_500x0_rozmiar-niestandardowyOd kiedy zaczęły powstawać pierwsze pociągi, a tory kolejowe zaczęły być budowane we wszystkich krajach, zaczął rozwijać się transport kolejowy. Takim sposobem przede wszystkim transportowano różne surowce, jak drzewo czy węgiel. Plusem jest na pewno duża ładowność, dzięki dużej ilości wagonów. Najczęściej surowce były i są bezpośrednio ładowane w miejscu wydobycia. Tak więc przy kopalni na wagony ładuje się węgiel, przy wycinkach lasów podstawia się pociąg, do którego ładuje się drzewo. Jest to transport dość taki, jednak oprócz surowców, czy np. substancji płynnych jak paliwo, nic innego się nimi nie przewozi.

No oczywiście nie wliczając do tego transportu ludzi, których pociągami transportuje się od dziesiątek lat. Jest to dość dobry transport, bowiem jest dość szybkim transportem. Rzeczywiście to nie tylko transport krajowy, ale także międzynarodowy, bowiem towary ciągną się od jednego końca Europy aż po Azję. Wiele takich przedsiębiorstw jak kopalnie, korzystają z takiego rozwiązania transportowania wydobywanych przez siebie surowców. Odbiorcom także łatwo rozładować taki skład kolejowy, bowiem materiały sypkie łatwo po prostu zsypać w odpowiednie miejsce. To bardzo ułatwia wszystkim pracę.

Transport wodny

zdjecie3Na rynku możemy spotkać się z nimi na każdym kroku. Poruszając się różnymi trasami, spotykamy się z tirami na każdym kroku. Firmy transportowe niezmiennie od dziesiątek lat są bardzo ważnym elementem handlu, transportu i usług. Oczywiście na rynku jest jeszcze transport kolejowy, transport wodny czy powietrzny. I tak, na dalekie odległości korzysta się przede wszystkim z transportu wodnego, przy pomocy oczywiście wielkich kontenerowców. Jednorazowo można pomieścić na nim kilka lub kilkanaście tysięcy kontenerów, z milionami ton towarów. Taką drogą najczęściej przewozi się towary między pomiędzy kontynentami, a w szczególności transportuje się towary z Azji. Transport taki jest dużo tańszy, niż np. transport powietrzny. Za transportem wodnym przemawia przede wszystkim to, że na tak dalekie odległości, można przetransportować tak znaczne ilości towarów.

Jest to zarazem najwolniejszy sposób transportowania towarów. Bardzo ważne są jednak koszty i możliwości, bowiem samochodami ciężarowymi czy pociągami, nie przemieścimy się np. do Ameryki Północnej czy Południowej. Obniżając koszty, zostają więc już tylko i wyłącznie olbrzymie kontenerowce. Znane jest on od wieków, i zapewne przez następnych kilka wieków producenci nie zmienią formy transportowania swoich towarów.

Uprawienia do kierowania

wpid-przewoz-osob-do-pieknych-krajow-holandia-5344bc6d65b99a38b8f80c07a4816676Znalezienie pracy na dzisiejszym rynku pracy, jest wręcz cudem. Najgorsze są wymagania pracodawców, którzy najchętniej przyjęliby osobę po studiach, z doświadczeniem oraz posługującą się kilkoma językami obcymi. Trudno znaleźć takiego pracownika. Najlepiej jeszcze żeby posiadał masę uprawnień. Nie inaczej jest np. z kierowcami samochodów ciężarowych, szczególnie kiedy firma pracuje na rynkach międzynarodowych. Kursy wykonywane do krajów Europy zachodniej, muszą być obsługiwane przez specjalnie wyszkolonych kierowców. Podstawą są oczywiście uprawnienia do kierowania takimi pojazdami, czyli prawo jazdy na ciężarówkę, następnie na naczepę. Oprócz tego, najlepiej żeby kierowca taki posługiwał się jakimś językiem obcym, abym nie miał problemu z komunikacją na trasie. Nawet jeśli kierowca posiada masę uprawnień, a nie potrafi posługiwać się językiem obcym, firmy często nie chcą go zatrudnić.

Najczęściej i najłatwiej otrzyma on pracę w firmie transportującej, wykonującej kursy przede wszystkim krajowe. Wtedy języki obce nie są w ogóle potrzebne, a więc kartą przetargową jest doświadczenie, umiejętności oraz uprawnienia. Aby znaleźć pracę w tym sektorze, trzeba czasem sporo się naszukać, a praca nie należy do najprzyjemniejszych.

Transport międzynarodowy

photodune-2592152-types-of-transport-sFirmy transportowe transportują materiały na trasach krajowych lub międzynarodowych. Te, które zajmują się transportem międzynarodowym zazwyczaj posiadają większy kapitał, a przede wszystkim odbiorców i klientów z całej Europy. Szczególnie z usług takich firm korzystają przedsiębiorstwa zagraniczne, które mają swoje sklepy czy oddziały w naszym kraju. Również polskie firmy eksportujące towar do innych krajów Europy, potrzebują odpowiedniej firmy transportowej. Firma taka musi cechować się nienaganną opinią klientów a także odpowiednimi kwalifikacjami. Musi także posiadać spory zasób samochodów i naczep, ponieważ przedsiębiorstwa takie transportują wiele ładunków na raz. Codziennie dostarczają swoje towary do sklepów większych lub mniejszych. Jedynie duże firmy zatrudniający dziesiątki czy setki kierowców, a także posiadające tyle aut, mogą zajmować się takim transportem. Obroty pieniężne za takie usługi idą w miliony, toteż firmy takie nie mają problemów z zarabianiem.

Oczywiście trzeba także odliczyć koszty zatrudnienia mechaników, kierowców czy spedytorów, a także eksploatacje aut i naczep. Comiesięczne zarobki firmy idą jednak na plus, dlatego też ciągle utrzymują się na rynku, a wręcz rozwijają na nim.

Transport krajowy

betafence_zjace1Firmy transportujące różne materiały, towary czy surowce działają na rynkach krajowych a także międzynarodowych. Jedne z takich firm trudnią się tylko i wyłącznie transportem krajowym. Najczęściej jest to transportowanie materiałów ze składów budowlanych do klienta, transport towarów spożywczych czy towarów przemysłowych. Firmy muszą wtedy zajmować się przede wszystkim dystrybutorami i przedsiębiorstwami krajowymi. Kierowcy najczęściej mają wtedy wolne weekendy, bowiem najdalsze trasy to jedynie kilkaset kilometrów. Łatwiej im wtedy spotykać się rodziną, jeśli taką mają. Jeśli kierowca jest np. kawalerem, wtedy jest mu bez różnicy czy nie ma go w domu dwa tygodnie, czy tylko tydzień i wolny weekend. Jest jednak pewną zależnością, że kierowcy kursujący jedynie na trasach krajowych, zarabiają mniej za kursy. W porównaniu z zarobkami reszty przeciętnego społeczeństwa, to oczywiście zarobki kierowców zawodowych są naprawdę wysokie. Nie narzekają na to ile zarabiają miesięcznie, za wykonywanie różnych kursów. Zapewne lepiej jest kursować przynajmniej na kilkuset kilometrowe trasy, ponieważ praca taka jest bardziej interesująca. Także więcej się zarabia za takie kursy, niż za kursy po miejscu, czyli na trasach po kilkanaście czy kilkadziesiąt kilometrów.